ZDROWA TARTA a’la OREO

UWAGA UWAGA! TARTA a’la OREO ( nazwana tak przeze mnie :D). Przepis dla tych,którzy nie posiadają piekarnika! 

SKŁADNIKI:
❤ 250g namoczonych przez noc daktyli,
❤120g zmielonych na mąkę płatków owsianych i 50g płatków  kukurydzianych,
❤ 25g kakao, ❤50-80g słonecznika łuskanego,
❤1 puszka mleka kokosowego chłodzonego przez nic w lodówce (wykorzystujemy TYLKO STAŁĄ CZEŚĆ),
❤ kilka kropel aromatu waniliowego,
❤70g erytrolu (można zastąpić czymś innym)

WYKONANIE: Blacha 22cm
❤ 1. Odcedzić daktyle z nadmiaru wody i zblendować je na gładką masę. Podzielić mus na 2 cześć.
❤2. Połowę zblendowanych daktyli ponownie zblendowac z: płatkami owsianymi, kukurydzianymi,  15g kakao, 50g słonecznika.  Powstałe ciasto wyłożyć na tortownicę, w taki sposób,  aby ciasto tworzyło tartę (brzegi do góry).
❤ 3. Wyciągnąć mleko kokosowe z lodówki.  Ostrożnie wyjąć tylko i wyłącznie śmietankę kokosowa. Erytrol zmieliłam na puder. Dodać słodzik oraz aromat do śmietanki i chwilę (20s) miksowac do uzyskania masy przypominającej ubita śmietanę.  Przenieść krem na spód tarty.
❤ 4. Odstawiony wcześniej mus z daktyli wymieszać z 10g kakao. Powstały krem czekoladowy przenieść na sam wierzch tarty. 4. Do korowód według uznania!

❤?❤SMACZNEGO! ❤?❤

Mleczko musi być schłodzone – najlepiej aby w lodówce było minimum 12 godzin. Sprawdźcie również skład mleczka i wybierajcie to, które  ma dużo ekstraktu kokosowego (najlepiej więcej niż 75%) i wodę ( mleczko Real Thai, dostępne m.in. w Carrefourze, Tesco, Piotrze i Pawle, polecam również z LIDLA- ale skład jest nieco gorszy- ja zawsze je używam)wybierajcie  pełnotłuste mleczko, ponieważ odtłuszczone mleko nie ma śmietanki. Unikajcie w składzie emulgatorów, które mają za zadanie zapobieganie rozdzielaniu się mleczka, a jego podział jest w tym wypadku kluczowy.

1 Comment

  1. Bardzo ciekawy pomysł z taką tartą! Ja akurat nie należę do klubu miłośników Oreo, ale Twojej tarty bym spróbowała 😉

Dodaj komentarz